Filmařský život Martina Friče ukazují fotografie ve Hvězdě
Tvorbu významného českého režiséra Martina Friče zachycuje výstava fotografií, kterou v sobotu ve foyer kina Hvězda zahájili programová ředitelka Iva Hejlíčková a dramaturg Aleš Říman. Pětadvacet černobílých velkoplošných snímků mapuje režisérovu tvůrčí éru mezi lety 1929 až 1968. Fotografie zachycují převážně situace z natáčení. Výstava vznikla ve spolupráci s Národním filmovým archivem a ČTK.
„Překvapilo nás, jak málo fotografií se z natáčení Fričových filmů dochovalo. Snažili jsme se vybrat ty, které návštěvníkům ukážou Friče v akci a provedou je jeho režijním životem od Varhaníka u sv. Víta až po jeho poslední film Nejlepší ženská mého života. Výstava ukazuje režisérův vztah k hercům, ale také Friče na place,“ říká dramaturg sekce Říman.
Filmovou tvorbu Martina Friče na letošní filmové škole představuje obsáhlá retrospektiva. Diváci v pátek mohli zhlédnout filmy Jánošík, 13. revír a Cesta do hlubin študákovy duše, dnes večer je čeká Kristián. V neděli mohou návštěvníci vidět první Fričův film Varhaník u sv. Víta za doprovodu živé hudby Maud Nelissenové a večer se na plátně ve Smetanových sadech objeví Jan Werich jako Císařův pekař – Pekařův císař.
Filmy doplňuje také odborný program se třemi debatami k umělecké tvorbě Martina Friče. První z nich na téma němé éry a počátků zvuku ve filmu se konala v sobotu dopoledne v Respekt stanu. V pondělí si pak mohou zájemci poslechnout diskusi o třicátých letech a protektorátní produkci, ve středu pak o poválečné Fričově tvorbě.
Barbora Směřičková
Foto: Denisa Albaniová