Hosté LFŠ

Níže najdete potvrzené hosty letošního ročníku.

Jim Sheridan

Na LFŠ 31.7. – 2.8.
Jim Sheridan je jedním z nejzásadnějších irských filmových režisérů vůbec, který je držitelem Zlatého medvěda z Berlinale, byl pětkrát nominován na Oscara a jeho filmy získaly dohromady hned šestnáct oscarových nominací a dvanáct nominací na Zlatý globus. Na LFŠ budou promítnuty čtyři Sheridanovy filmy, včetně strhujícího debutu Moje levá noha, který odstartoval hvězdnou kariéru nejen režiséra, ale i Daniela Day-Lewise, jemuž výkon v roli postiženého chlapce vynesl prvního Oscara. Diváci LFŠ se mohou těšit také na Sheridanova syrová dramata z prostředí irské republikánské armády Ve jménu otce a Boxer i melodrama Tajný deník.

Ondřej Vetchý

Na LFŠ 1.8. – 3.8.
Od počátku kariéry se profiloval jako temperamentní herec s výraznou vnitřní energií. Ačkoliv patří do herecky mimořádně silné generace (mj. Roden, Trojan, Javorský, Vaculík), dokázal si mezi svými souputníky najít nezaměnitelné místo. Profiloval se jako herec širokého spektra poloh, vzácnou schopností stejně samozřejmě zvládat postavy samolibých frajírků, bezstarostných pragmatiků, naivních dobráků i postav sošně okázalých. Dokáže ve svém vnitřně naléhavém, mnohdy až spalujícím gestu divákovi velmi přesvědčivě tlumočit i docela nepatrné proměny své postavy. Zároveň je v jeho hereckém projevu cítit i ambice po obecně platnějším, mnohdy i metaforickém sdělení.

Semih Kaplanoğlu

Na LFŠ 29.7. – 2.8.
Semih Kaplanoğlu je bezesporu jedním z nejznámějších a nejzásadnějších tureckých filmařů současnosti. Vystudoval film na Univerzitě Dokuz Eylül v Izmiru a po natočení několika krátkých filmů debutoval celovečerním snímkem Daleko od domova. Proslul především tzv. „Yusufovou trilogií“, jejíž každý díl má na svém kontě řadu festivalových cen včetně berlínského Zlatého medvěda pro film Med. Kaplanoğlu je také autorem řady studií a článků o filmu a výtvarném umění.

Eliza Petkovová

Na LFŠ 29.7. – 31.7.
Eliza Petkovová je německá scenáristka a režisérka původem z Bulharska. Absolvovala filozofii a japanistiku na Univerzitě Heinricha Heineho v Düsseldorfu, poté pracovala jako nezávislá filmařka. Natočila několik dokumentů i krátkých hraných snímků a následně debutovala celovečerním dramatem Smutek (2016). Tento film uspěl na prestižním Berlinale a následně se dostal i do mezinárodního výběru evropského vzdělávacího programu CinEd. Na LFŠ režisérka uvede i své dva zbylé celovečerní filmy.

Michaela Pavlátová

Na LFŠ 31.7. – 3.8.
V historii českého filmu není mnoho tvůrců, kteří by se mohli chlubit většími úspěchy, než má ona – nominace na Oscara (za Řeči, řeči, řeči v roce 1993), nominace na Zlatý glóbus (za Moje slunce Mad v roce 2022), Zlatý medvěd z Berlinale (za Repete v roce 1995), hlavní cena Cristal na nejprestižnějším festivalu animovaného filmu v Annecy (za Tramvaj v roce 2012). Ačkoliv je její doménou animace, dokázala se prosadit i ve světě hraného filmu. A jako šéfka katedry animované tvorby na pražské FAMU má lví podíl i na skvělých mezinárodních úspěších svých studentů.

Mária Júdová

Na LFŠ 29.7. – 1.8.
Mária Júdová je slovenská vizuální umělkyně, která prozkoumává potenciál nových médií a technologií již skoro 10 let. V posledních letech se zaměřila na virtuální realitu a její propojení s tancem. Pracovala s uznávanými tělesy a organizacemi jako CIANT (ČR), Choreographic Coding Lab (Německo), Rambert Contemporary Dance Company in London (VB) nebo Yamaguchi Center for Arts and Media (Japonsko). Na Filmovce prezentujeme její dva taneční VR projekty Everywhen a Kykeon.

Michaela Pňačeková

Na LFŠ 29.7. – 31.7.
Michaela Pňačeková je multimediální umělkyně, producentka a Ph.D. studentka na York University v Torontu. Na svém kontě má jako producentka několik úspěšných dokumentů (Border Cut, Waterproof, Scars). Její nejvýraznější projekt Symfonie hluku uvádí Filmovka v rámci sekce Virtuální realita: Rytmus. Momentálně jako koproducentka vyvíjí VR projekt Chomsky vs. Chomsky, který pracuje s umělou inteligencí.

Pablo De Vita

Na LFŠ 29.7. – 3.8.
Filmový kritik a historik se narodil v Buenos Aires. V současnosti pracuje jako kritik pro prestižní argentinské noviny La Nación a spolupracuje s celou řadou dalších periodik. Působí na Univerzitě UUCEMA a jako host přednášel na celé řadě dalších univerzit včetně FAMU a Univerzity Palackého. Byl členem porot festivalů v San Sebastianu, Mar del Plata či Gijónu. V minulosti již byl hostem Letní filmové školy, se kterou je dlouhodobě v kontaktu, a pro letošní ročník festivalu připravil sekci věnovanou Luisi Buñuelovi.

Anton Dolin

Na LFŠ 1.8. – 4.8.
Filmový kritik a historik Anton Dolin žil v Rusku do začátku března tohoto roku. Jako čelní figura tamního kulturního prostředí a autor opozičně laděných textů byl nucen emigrovat a opustit svůj post v čele vůbec nejstaršího časopisu o filmovém umění Iskusstvo kino. Je jedním z osmi světových kritiků, kteří publikují své hodnocení soutěžních filmů největších filmových festivalů v prestižní tabulce časopisu Screen. Napsal více než desítku monografií, mezi nimiž naleznete profily významných režisérů (Lars von Trier, Jim Jarmush, Takeshi Kitano) i knihy zabývající se specifiky ruské kultury (Odstíny ruskosti a Sovětské přeludy).