Opilý sovětský voják v baru a s ním herecký ansámbl, který prochází krizí osobnosti i krizí národního ducha. Prohnilí jsme úplně všichni, to je hlavní poselství filmu Okupace od režiséra Michala Nohejla. A ačkoliv se komedie plná černého humoru odehrává pouze na jednom místě, v budově kulturního domu, vmáčkl se do ní popis národní povahy. Otázka hrdinství neprochází filmem, ale i českou historií.
„Ten film začíná v oblastním divadle, kde hraju Fučíka a jeho Reportáž psanou na oprátce, a to představení je hrozné a ty herci v tom divadle jsou hrozní a je to celé takové nehezké, smutné místo. No a pak začne večírek, na který přijde ruský voják a začnou se dít věci,“ popsal film jeden z jeho protagonistů Cyril Dobrý v podcastu Četkast na Filmovce.
Snímek sází na výrazné barvy. „My jsme prostě jen nechtěli, aby to byla klasická, smutná normalizační šeď. Já si myslím, že tu ty barvy byly vždycky. Že svět nebyl úplně černobílý,“ řekl na debatě režisér.
Film byl podle Nohejla původně postaven na písni od Ivana Krajíčka „To byl takový ústřední motiv toho filmu. Ale mně se tam najednou ta písnička přestala líbit, a navíc jsme zjistili, že práva na tuto píseň jsou strašně drahá,“ dodal. O hudbu k filmu se tak nakonec postarali jeho kamarádi La Petite Sonja a Hank J. Manchini.
Okupace nepopisuje ani tolik to, co nám provedli ostatní, ale spíš to, co si provádíme sami. „Chtěl jsem vytvořit nadčasový film. Ten příběh by se totiž měl dát aplikovat na jakoukoliv dobu. Myslím si, že i na současnost,“ podotkl Nohejl.
Film Okupace, ve kterém kromě Dobrého hraje takéMartin Pechlát nebo Antonie Formanová, vznikl za 17 dní. Sovětského vojáka si zahrál ukrajinský herec Alexej Gorbunov.
text: Alena Harciníková, ČTK
foto: Tomáš Železný, ČTK