Skip to main content

Jak se vyrovnat s vraždou blízkého? Debata v Respekt stanu představila obnovující spravedlnost

Násilná smrt blízké osoby představuje nepopsatelné a často doživotní trauma. Málo známou cestu, jak se s ním vyrovnat nabízí takzvaná restorativní justice. Pozůstalým podle ní pomůže osobní setkání s člověkem, který jejich blízkého zavraždil. Tématu se v pátek v Respekt stanu věnovala beseda Institutu pro restorativní justici spojená s promítáním finského dokumentu Z očí do očí.

„Praštil jsem Villeho kladivem do hlavy, přesně jak jsem popsal při vyšetřování,“ popisuje v mrazivém snímku vrah otci oběti. Dokument, jenž před dvěma lety vyhrál cenu diváků na festivalu v Tampere, zachycuje příběhy rodičů, jejichž děti přišly násilně o život a kteří se rozhodli pohlédnout vrahům do tváře.

Koncept restorativní justice, pro který se také používá pojem obnovující spravedlnost, se namísto represe snaží uzdravit mezilidské vztahy narušené zločinem. Změna perspektivy, při které ustupuje potrestání viníka do pozadí a která motivuje pachatele k převzetí odpovědnosti, podle zastánců metody vede k ozdravení společnosti.

„Toto téma nám ukazuje, co lidé, kteří jsou zasaženi trestným činem, ať už na straně oběti nebo pachatele, potřebují, co jim pomáhá na cestě se s tím, co jim vstoupilo nečekaně do života, popasovat,“ řekla předsedkyně Institutu Petra Masopust Šachová. „Nalézá způsob, jak jít životem dál, i když je to někdy velmi bolestivé a těžké,“ dodala.

Beseda o restorativní justici, kterou moderovala ředitelka LFŠ Radana Korená, spadá pod sekci Nová realita, která je součástí programu v Respekt stanu. „Tento projekt je o nových přístupech k různým závažným otázkám, k věcem, které přináší tato společnost, a ke kterým se dá přistoupit inovativně,” uvedl koordinátor programu Václav Müller.

„Pojícím prvkem přednášek je jiný přístup a náhled, který by mohl otevřít nové možnosti v daných oblastech,“ doplnil. V sekci Nová realita se v následujících dnech budou konat přednášky o vizích pro sociální služby, kulturu, školství, zemědělství a životní prostředí a také zdravotnictví.

Lukáš Cigánek