Skip to main content

LFŠ slavnostně otevřela premiéra dokumentu Olgy Sommerové o Kocábovi

 

V Kině Hvězda v sobotu večer slavnostně začal 48. ročník Letní filmové školy Uherské Hradiště. „Jsem moc ráda za letošní skvělý program, přijde mi, že se každý rok ještě trochu posouváme,“ uvedla ředitelka festivalu Radana Korená. Poděkovala také partnerům v čele s Uherským Hradištěm, ministerstvem kultury a Státním fondem kinematografie. Mezi hosty byli také ministři kultury, respektive financí Martin Baxa a Zbyněk Stanjura. Zahájení moderoval místní herec Josef Kubáník.

Součástí zahájení byla světová premiéra dokumentu Olgy Sommerové Michael Kocáb – Rocker versus politik. Její nejnovější režijní počin se zaměřuje na zachycení dvojjediné podoby zpěváka, který zanechal významnou stopu jak na scéně hudební, tak i politické.

„Já toho hrdinu musím milovat, protože vstáváte, uleháte a myslíte na něj, na ten film, a tím se ten člověk dostane až k vám. A Michael Kocáb je jistě muž milováníhodný,“ uvedla režisérka v podcastu ČTK Četkast.

„Nejtěžší bylo jeho bohatý život, všechny jeho zásluhy, které prokázal, dát do filmu, který má hodinu a čtyřicet minut,“ dodává Sommerová. Kvůli rozsahu Kocábova záběru se do dokumentu, který mapuje jeho život od dětství až po současnost, nedostala například kapitola o jeho zapojení do ochrany lidských práv.

Michael Kocáb na hudební scénu vstoupil na konci 70. let minulého století, kdy založil rockovou skupinu Pražský výběr. Do širšího povědomí vstoupil během sametové revoluce jako spoluzakladatel iniciativy Most.

Po pádu komunismu se stal poslancem Federálního shromáždění a předsedou parlamentní komise pro dohled na odsun sovětských vojsk z Československa. Na konci minulého desetiletí neúspěšně kandidoval do Senátu jako nestraník za Stranu zelených, a poté zastával post ministra pro lidská práva a národnostní menšiny ve druhé Topolánkově a následně i Fischerově vládě.

Po dokumentu o Kocábovi bude mít světovou premiéru na LFŠ také snímek Arvéd režiséra Vojtěcha Maška a zřejmě poslední film Jana Švankmajera nazvaný Kunstkomora. Výroční cenu AČFK již na festivalu dostal turecký režisér Semih Kaplanoğlu, dalšími držiteli ceny budou letos irský režisér a scenárista Jim Sheridan, herec Ondřej Vetchý a režisérka a animátorka Michaela Pavlátová.

Lukáš Cigánek

Foto: Dalibor Glück, ČTK