Skip to main content

Výstava ve Smetanových sadech ukazuje vztah folkloru a moci

Úvodní píseň cimbálové muziky Petra Mičky zahájila v pondělí  výstavu Moc folkloru ve Smetanových sadech. Dvanáct výstavních panelů přímo uprostřed parku ukazuje fenomén folkloru a jeho vztah k moci. Výstava vznikla ve spolupráci s Pamětí národa z námětu Davida Butuly a Petra Mičky. Realizaci převzali Michal Stránský, Roman Zmrzlý a Barbora Čandová.

 

Oboustranné výstavní panely zobrazují z jedné strany příběhy dvanácti pamětníků a z druhé přidávají zasazující kontext. Návštěvníci si mohou projít historií folkloru od 19. století, přes první republiku, válečné roky, komunistický režim až do současnosti. V každé historické etapě lze podle autorů najít konkrétní zneužívání moci ve vztahu k folkloru.

 

„Záměrem bylo vytvořit širší obraz interpretů, vedoucích souborů, etnografů a ukázat, jak k nim minulý režim přistupoval, jak jim zasahoval do folklorního života,“ říká Mička. Podstatou výstavy bylo podle autorského týmu zachytit obraz toho, jak lidé v minulosti folklorem žili, jak ho interpretovali a jak ho cítili.

 

Výstavu Moc folkloru doprovází také stejnojmenný dokumentární film v režii Čandové a Zmrzlého. Diváci ho zhlédli hned po skončení vernisáže v Respekt stanu. Celý projekt by měl podle autorů rozpoutat širší diskuzi o zajímavém a stále aktuálním tématu.

 

Barbora Směřičková

foto: Marek Malůšek